Mandolin Yayınları

Ülkemizin köklü yayınevlerinden İnkılâp Kitabevi’nin tescilli markası olarak 2008 başlarında yayın hayatına başlayan MANDOLİN YAYINLARI, 0-18 yaş arası çocuklara yönelik kitaplar yayınlıyor. Ödüllü kitapları, resimli kaynak kitapları, hikaye kitapları ve oyunlu kitaplarıyla çocukların da söz sahibi olduğu Mandolin, çocuk çevirmenleriyle bir ilke imza attı. Öğrenerek büyüyen bir yayınevi olarak en büyük amaçlarımızdan biri de keyif alarak hazırladığımız Mandolin kitaplarının çocuklar tarafından eğlenerek okunması.

Mandolin’de 0-18 yaş arası çocuklar için yapılan yayınları değerlendiren bir çocuk yayın kurulu da var. Ayrıca çocuk kitaplarını yine çocuklar çeviriyor. İngilizce ve Fransızca kitaplardan bazılarını, uygun yaşlardaki, dil bilgisine sahip çocuklarla böyle bir proje başlattık ve İTÜ’den, Boğaziçi Üniversitesi’nden sorumlu danışmanlarla birlikte yürütülen proje sayesinde, Mandolin çocukların gerçek anlamda söz sahibi olduğu bir yayınevi haline geldi. Çocukların da söz sahibi olduğu, çeviriler yaptığı, kitap yazıları yazdığı, kitap seçtiği bir yayınevi olarak çocuklara okumayı sevdirmek ve okuma alışkanlığını arttırmak için iyi kitaplar hazırlamaya çalışan Mandolin’e şimdilik İnkılâp Kitabevi'nin yaramaz ufaklığı diyebiliriz.

Raflardaki çocuk kitaplarının en iyilerinin bir kısmını yayımlarken, çocukları sanatçılarla, akademisyenlerle, bilim insanlarıyla, sporcularla, yazarlarla, çizerlerle buluşturmak amacındayız.